Strona główna
English
Wersja polska


Szukaj
Aktualności
Aktualności
14 listopada 2012
Czy w Polsce uczelnie wyższe i studenci korzystają z możliwości jakie dają technologie, np. smartphone ?
Znajdujemy się w ciekawym momencie rozwoju naszej cywilizacji, w której zmiany są nieustające i dzieją się na naszych oczach. Dotyczy to w szczególności obszaru technologii, również technologii edukacyjnych. Kiedyś gadżetem był telefon komórkowy, dziś ich miejsce zajmują smartfony.

Według obliczeń firmy Ericsson do 2015 roku 80% osób na świecie będzie miało dostęp do Internetu w swoim telefonie komórkowym.

Dla uczelni wyższych popularne komórki stają się sprzymierzeńcem w realizacji ich misji edukacyjnej. Rewolucja tabletowa ma już miejsce. Spektakularny sukces na rynku przekłada się na lawinowo rosnącą popularność wśród osób uczących się i nauczycieli akademickich. Eksperci zapewniają, że korzystanie z tabletów na uczelniach będzie powszechne, ponieważ są idealnymi narzędziami do dzielenia się zasobami, filmami, zdjęciami czy prezentacjami.

Jak to się ma do polskich uczelni?

Od tego roku na Uniwersytecie Śląskim ruszają zajęcia i wykłady z wykorzystaniem tabletów i smartfonów. Studenci z Wydziału Informatyki i Nauki o Materiałach będą mogli korzystać z tych urządzeń do nauki programowania aplikacji na urządzenia mobilne. Do projektu zgłosiło się 200 chętnych studentów. W przyszłości planowane jest również uruchomienie specjalizacji pod nazwą projektowanie i programowanie aplikacji mobilnych.

Nauka nie tylko w salach?

Popularność studiowania przez Internet systematycznie rośnie. Tendencjom tym sprzyja wzrost aspiracji edukacyjnych Polaków, a także coraz szerszy i tańszy dostęp do Internetu. Upowszechnienie komputerów oraz technik teleinformatycznych stało się bodźcem do rozwoju technik edukacyjnych alternatywnych wobec tradycyjnego systemu nauki. Obecnie zdalne nauczanie z wykorzystaniem komputerów i Internetu pozwala na ukończenie studiów bez konieczności fizycznej obecności w sali wykładowej. E-learningowy system ma postać multimedialnej platformy, co oznacza, że student uczy się na podstawie prezentacji, zdjęć, filmów oraz z wykorzystaniem czatu. System ten jest również interaktywny – w czasie zajęć student ma kontakt z wykładowcą, z którym może rozmawiać i odpowiadać na jego pytania, rozwiązywać zadane ćwiczenia oraz uczestniczyć z dyskusji z innymi uczestnikami ćwiczeń. Rozwiązania e-learningowe wspierają również proces nauczania realizowany według tradycyjnych zasad. E-studia w swojej ofercie ma np. Wyższa Szkoła Zarządzania Personelem w Warszawie. Tutaj studenci mają do wyboru 2 kierunki: Socjologia i Zarządzanie. Natomiast szerszą ofertę, dodatkowo z dwoma dyplomami ma Polish Open University. Absolwenci studiów licencjackich uczący się w systemie e-learning otrzymują polski dyplom nadawany przez Wyższą Szkołę Zarządzania / Polish Open University oraz brytyjski, nadawany przez Oxford Brookes University. (psw) Od Redakcji: InformatorSzkolny.com jako pierwszy portal o uczelniach w Polsce, zaprezentowal mobilną wersję portalu i wyszukiwarki uczelni - już kilkadziesiąt tysięcy tegorocznych maturzystów regularnie korzysta ze smartfonu szukając oferty uczelni w wersji mobilnej.

StudiaWyzsze.pl (c)2012



Najpopularniejsze kierunki
Uczelnie w miastach
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter podaj nam swój adres e-mail:

Zobacz nasze inne serwisy

design by fast4net


Wersja mobilna
Mapa serwisu