Strona główna
English
Wersja polska


Szukaj
Aktualności
Aktualności
17 lipca 2014
Rozmowa z dr. Markiem Cieślińskim - nauczycielem akademickim WSZOP, pomysłodawcą nowej specjalności

Zakład Kulturoznawstwa WSZOP przygotował nową specjalność Organizację imprez kulturalnych dla studentów kierunku Kulturoznawstwo. Skąd pomysł na taką specjalność?

Od wielu lat jestem menedżerem kultury. Poznałem ten rynek bardzo dobrze. Obserwacja zmieniających się oczekiwań w zakresie produktów kulturalnych, wydarzeń, które stają się coraz bardziej wyszukane i atrakcyjne – pokazała mi, że trzeba sprostać oczekiwaniom i wypełnić lukę na rynku. DZISIAJ organizacją imprez zajmują się osoby, które przez długie lata zdobywały doświadczenie. W ofertach edukacyjnych uczelni brak jest kierunków przygotowujących studenta do podjęcia tego zawodu JUTRO .

Czy jest zapotrzebowanie na specjalistów kreowania życia kulturalnego na obecnym rynku pracy?

Jest gigantyczne zapotrzebowanie. Jako społeczeństwo mamy coraz więcej czasu wolnego i chcemy, by ktoś nam ten czas wypełnił i zaplanował. Jeden oczekuje niebanalnej wystawy w muzeum, następny ciekawego wyjazdu zagranicznego z przewodnikiem i poznawaniem nowych kultur,
a jeszcze inny kreatywnych zajęć animacyjnych dla małych dzieci. Nawet centra handlowe prześcigają się w organizacji eventów. Wiele inicjatyw kulturalnych realizowanych jest przez sektor pozarządowy (stowarzyszenia, fundacje), które relatywnie łatwo założyć, uzyskując dostęp do obfitego finansowania z Unii Europejskiej.

Jakie predyspozycje musi posiadać kandydat do podjęcia takich studiów?

Kultura współczesna to olbrzymie bogactwo form. Student nowej specjalności we WSZOP musi być elastyczny, ciekawy świata, otwarty na nowe rozwiązania i zdolny do nietuzinkowego myślenia. Powinien śledzić wydarzenia w swojej okolicy, by orientować się o sytuacji kulturalnej na rynku. Przyda się również zorganizowanie i swobodność w kreowaniu wydarzeń. A przede wszystkim – musi kochać kontakt z ludźmi, bo kultura jest ściśle związana z drugim człowiekiem.

Studia we WSZOP to nie tylko teoria – jak zatem będzie wyglądał praktyczny wymiar zajęć na tej specjalności i czy absolwenci będą odpowiednio przygotowani, by organizować imprezy masowe w przyszłości?

Istotą nowej specjalności jest nauka praktycznych działań. Część przedmiotów wykładać będą praktycy-specjaliści zatrudnieni w śląskich instytucjach kultury. Przyszłych absolwentów chcemy wyposażyć w konkretną wiedzę dotyczącą technik, procedur zarządczych, pracy metodą projektową, logistyki, zasad BHP, a w szczególności źródeł finansowania. Nauczymy wszystkiego co potrzebne jest do profesjonalnej organizacji imprez kulturalnych.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Adrian Sas
 




Najpopularniejsze kierunki
Uczelnie w miastach
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać newsletter podaj nam swój adres e-mail:

Zobacz nasze inne serwisy

design by fast4net


Wersja mobilna
Mapa serwisu